Pesničkár a cestovateľ Ado Juráček

Pesničkár a cestovateľ Ado Juráček – tvorím hudbu pre ľudí, ktorým je sympatická prirodzenosť, úprimný text a zvuk akustickej gitary.

„Píšem hlavne o láske. V mojich očiach je zdrojom sily človeka a večným symbolom inšpirácie. Prekonáva generácie a je súčasťou každého z nás.“

Nedávno sa Ti podarilo vydať svoje prvé EP pod názvom Ado*, s kolekciou šiestich piesní v jednoduchých akustických aranžmánoch. Skladby Ako vtáčik, Sadni si vedľa, Vlna sa už valí, Snáď, Domov a Sobota v sebe nesú folk, prvky havajskej hudby a značnú dávku akustickej hudobnej energie za sprievodu gitary a ukulele. Kedy si v sebe objavil chuť tvoriť hudbu a kým si sa nechal inšpirovať?

Už ako malý chlapec som doma počúval platne od Boba Dylana a americké folkové tradicionály. Folk je v našich končinách skôr raritou, než populárnym hudobným žánrom. V Amerike je to však ľudová hudba, s citeľným vplyvom odrážajúcim sa aj v pop music. Zlom nastal, keď som po prvýkrát počul tradičnú havajskú hudbu. Inšpiruje ma najmä zvuk havajskej lapsteel gitary, ukulele a teplých vokálov v úzadí. Mám rád prepojenie žánrov akými sú folk a blues, v ktorých badať stopy havajskej hudobnej tradície. Ľudia, ktorí ovplyvnili moje hudobné smerovanie boli predovšetkým Jack Johnson, Norah Jones, James Taylor a vlna songwriterov zo začiatku 70. rokov.

V septembri minulého roku si sa vydal na cestu naprieč Kaliforniou na Havajské ostrovy s cestovnou gitarou značky Furch, čoho výsledkom sa stal unikátny videodenník nesúci názov „Na cestách s Little Jane“. Čo bolo cieľom tvojej cesty a ako sa vôbec odráža cestovanie v tvojej tvorbe?

Cieľom bolo najmä spoznať miesta dýchajúce svojou atmosférou. Cestovanie je mojou ďalšou inšpiráciou a to nielen pri písaní textov. V podstate ide o formu hľadania zážitkov a spoznávania nových ľudí, o ktorých môžem niečo napísať a zhudobniť. Počas roadtripu na havajskom ostrove Oahu sme bývali v mladej rodine na severnom pobreží. Mark a Rima – tak sa volali naši hostitelia – si práve zakladali kaviareň s foodtruckom. Foodtrucky predstavujú veľký trend na Havajských ostrovoch. Všetko si zariaďovali vo filozofii: Reduce, Reuse, Recycle. Vyhľadávali miestnych dodávateľov kávy, ktorým sa darí pestovať organicky. Práve Havajské ostrovy sú jedným z testovacích území USA. Pôda je už príliš nasiaknutá GMO, takže nájsť kúsok čistej zeme je veľmi ťažké. A keď vám podarí spoznať takýchto zaujímavých ľudí, potom napísať pieseň je malina. Práve pieseň Mark a Rima bude jednou z troch skladieb, ktoré sa chystám nahrať spolu kapelou. Vyjdú začiatkom leta ako teaser k pripravovanému albumu. Konečne.

ado 2

Zľava Ado Juráček, Miriam, Rima, Curren, Mark, Haleiwa-Oahu, Havaj 2015
Autor fotografie samospúšť

Tvoja najnovšia skladba nesie názov Vône. Ako vznikla myšlienka pre jej napísanie a čo jej predchádzalo?

Myšlienka napísať skladbu vznikla na stretnutí s mojim kamarátom a fanúšikom Michalom Slovákom, ktorý je zakladateľom značky Jablčnô. Vyrábajú skvelý nápoj, ktorý mi chutí a naopak Michalovi chutí moja hudba. Na stretnutí sme sa rozprávali o tom, ako vzájomne skĺbiť to, čomu sa obaja venujeme, a jedinou zmysluplnou ideou bolo vytvorenie pesničky, ktorá by sa dotýkala tematiky jabĺk. Nechal som sa uniesť hlavne vôňou jarného počasia. Raz som vyšiel na ulicu pri dome a zacítil som intenzívnu vôňu kvitnúcich stromov všade navôkol. Na jar sa všetko zobúdza. Vo mne sa v tú chvíľu „zobudila“ inšpirácia. Najviac som sa však zapotil pri písaní časti bridge, ktorá nasleduje po druhom refréne. Je to časť pesničky, kde prichádza k harmonickej zmene a opäť k vyústeniu do refrénu. Inšpiráciu pre text som našiel v symbolike príbehu Adama a Evy. Keď sme zvažovali otázku, kde by sa mohol nakrúcať videoklip, prvotnou myšlienkou boli jablkové sady na južnom Slovensku. Počasie však bolo nevyspytateľné, a na koniec sme sa rozhodli pre realizáciu v dedinke Drážovce, ktorá sa nachádza neďaleko Nitry. Nachádza sa tam kostolík z románskeho obdobia, ktorý je jedným z mojich obľúbených miest.

ado 3

Autor fotografie Ján Plavák

Keď spomínaš rajskú symboliku Adama a Evy, vo videoklipe účinkuje tiež tvoja manželka Miriam. Do akej miery je tvojím zdrojom inšpirácie?

Moja manželka je najväčším zdrojom inšpirácie. Ľudia sa ma veľakrát pýtajú, či ako prvý zložím text alebo hudbu. Ja im odpoviem, že najprv musím niečo zažiť. Práve s Miriam zažívam situácie, ktoré ma dovedú k písaniu. Kým sme sa ešte nepoznali, väčšina mojich piesní bola pochmúrna. Keď som na jednom zo svojich koncertov stretol Miriam a začali sme náš vzťah, prišlo mi akosi ťažké písať. Cítil som sa v pohode a nič mi nechýbalo. Ale časom som pochopil, že by som mal do pesničiek dávať pozitívnu energiu, lásku a príbeh. Také pozitívne sú napríklad Vône, Sobota alebo Ako vtáčik. Samozrejme píšem aj vo chvíľach, keď nastane tichá domácnosť alebo som sám. Tieto pesničky však majú vždy pozitívny koniec.

Nezadržateľne sa blíži čas letných festivalov, kde ťa bude možné vidieť hrať najbližšie?

Spolu s kapelou ma môžete počuť už 23. júna v Slovenskom rozhlase alebo na zopár letných
festivaloch ako Cibula Fest, Festival Divokej vody, Vúdstok, Lodenica, či Leto na korze. Máme namierené aj do Česka na festival Okolo Třeboně alebo Colours Meeting. Momentálne všetku našu energiu sústreďujeme hlavne na nahrávanie nových piesní, pretože doteraz mohli ľudia počuť iba moje sólové nahrávky. Teraz si budú môcť poslucháči vychutnať skladby, na ktorých sa podieľali hudobníci Marek Taraj na basgitare a Braňo Novotný na bicie.

Pieseň „Vône“ si môžete stiahnuť zadarmo na www.adojuracek.sk

autor: Soňa Kováčiková 
Titulná fotografia: Petra Baranovičová

Reklama

Video