Vedeli ste, že tvar obočia má tiež svoju históriu?!

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že aj tvar obočia podlieha módnym trendom? Veru je to tak. Staroveké vládkyne boli jedny z najkrajších žien na zemi, ktoré si potrpeli na dokonalosť. Herečky v 20.storočí udávali trend v móde, účese, samozrejme aj v tvare obočia. Správny tvar obočia nám robí výraz tváre, preto je naozaj dôležité, akého tvaru ho máme. Pozrime sa, aké rôzne štýlové tvary obočia sa nosili a čo je trendy dnes.

1. Staroveký Egypt – ženy používali make-up, ktorým vyjadrovali svoju silu, preto čím hrubšie a tmavšie obočie, tým mocnejšie sa ženy javili. Na stmavenie, vytvarovanie a predĺženie obočia používali uhlíky. Predstaviteľka tohto obdobia bola Kleopatra.

obocie 1

2. Staroveké Grécko – v tomto období sa líčili len ženy-kurtizány, vydaté ženy a ich dcéry nenosili make-up vôbec. "In" bolo jedno obočie (monoobočie), číže v strede zrastené ako mal Brezhnev. :-) to sem radšej z estetického hľadiska dávať nebudeme.

obocko 2

3. Staroveký Rím – tiež bolo oslavované tzv. monoobočie, naznačovalo, aká je žena inteligentná. Nie každej rímskej žene bolo nadelené také obočie, preto používali chlpy z kozy, ktoré si nalepovali živicou zo stromu pomedzi svoje chĺpky v obočí. Ako si ho odstraňovali? Zrejme trhali. Auuu!!!

obocko 3

4. Stredovek – tentokrát inteligenciu ukazovalo vysoké čelo, preto si ženy obočie trhali, dokonca aj mihalnice. Kráľovná Alžbeta bola v tomto období známa rusovláska, aj obočie mala nevýrazné oranžové, čomu sa prispôsobovali všetky ženy tak, že si svojich pár chĺpkov farbili.

obocko 7

5. 20.-30. roky 20.storočia – tenučké obočie, ktoré preslávila Greta Garbo. Zvýrazňovali si ho vazelínou, aby sa krásne lesklo. Kozmetická firma Maybelline pred pár rokmi vytvorila prvú špirálu na svete. Boli sme zachránené!!! Odvtedy už len krásne výrazné obočie a mihalnice.

 obocko 8

foto: Iryna1/shutterstock.com

6. 40.-50.roky 20.storočia – trend hovoril o hustom prirodzenom obočí. Grace Kelly, Elizabeth Taylor, Marilyn Monroe, Audrey Hepburn. Dokonale zvýraznené krivky obočia, aby dotvorili krásny výraz tváre. Všimli ste si na sebe, keď máte zvýraznené obočie, vynikne aj vaša tvár?

obocko 4

7. 60.-80.roky 20.storočia – ženy o seba dbali čím ďalej tým viac. Prirodzené oblúky boli na mieste, aj keď niekedy tie oblúky boli naozaj oblé. :-) Sophia Loren v 60-tych rokov udala trend v kompletnom oholení obočia a následnom nakreslení tenkým ťahmi tak, aby pripomínalo jej vlastné obočie. Hm, načo si ho teda holila? :-)

obocko 9 

8. 90.roky 20.storočia – známe herečky, ktorých obočie bolo vzorom pre všetky ostatné ženy, boli Pamela Anderson, Drew Barrymore. Toto obdobie sa dlho neudržalo a my sme sa vrátili k prirodzenému obočiu. Chvalabohu!

 obocko 6

foto: featureflash/shutterstock.com

9. Súčasnosť – dnes stretneme na ulici rôzne tvary obočia rôznej hustoty. Je na každej z nás, čo sa nám na nás páči. Pokiaľ si neviete rady, zájdite za kozmetičkou a tá vám správny tvar obočia podľa vašej tváre pekne vyformuje a vy budete odteraz hviezdou súčasnosti.

obocko 5

foto: s_bukley/shutterstock.com

Autor: Kaja Čemová

Titulná fotka: ocarujuca.sk

Foto: Shutterstock

Reklama

Video