Poznáte zloženie svojich obľúbených prípravkov na pleť?

Všetky vieme, že sa máme o seba starať s kvalitnými prípravkami. Na trhu ich nie je málo a vybrať tie najlepšie je otázka nielen kvality, ale aj osobnej preferencie, čo sa týka konzistencie, vône a samozrejme problému, ktorý s nimi chceme vyriešiť. Obaly a vône kozmetických produktov sú veľmi lákavé a často sa necháme zlákať práve skvelými ťahmi marketingových expertov.

Dnes sa zameriame na to, čo by vaše obľúbené „mastičky“ nemali obsahovať. Začnite sledovať zloženie prípravkov, starajte sa o seba múdro.

Syntetické farbivá a vône sú vo väčšine kozmetických prípravkov, všetky farbivá na báze anilínu, acid red 73, HC orange3, pigment green 7 môžu spôsobovať alergické reakcie, podráždenia a narobia vo vašej starostlivosti viac škody ako úžitku.

Minerálne oleje, vazelína, parafín, cerezín, ozokerit síce pokožku na povrchu príjemne hydratujú, ale v skutočnosti je to inak. Pokožku na povrchu zmäkčia a môžeme mať nachvíľku pocit, že máme pleť chránenú, no tieto kozmetické prípravky používajte len na ruky, nohy a zatvrdnutú kožu. Minerálne oleje totiž upchávajú póry, vyťahujú hydratáciu z pokožky a preto máme nachvíľku dojem, že je naša pleť hydratovaná.

Ftaláty sú obsiahnuté v parfumovaných prípravkoch, najbežnejší je DEP – dietylftalát. V rámci EÚ sa ich používanie podstatne obmedzilo, no ešte stále ich nájdete v mnohých produktoch. Pri pravidelnom používaní narúšajú obranyschopnosť vašej pokožky, tak ako fenoly a ich zlúčeniny. Napríklad chlorofenol, fenolftaleín, nitrofenol, fenyléndiamín a fenylédiamín sulfát sú kozmetické konzervanty, ktoré sú silne dezinfekčné a narúšajú obal našich buniek. Dietanolamín sa po reakcii s dusičnanmi stáva karcinogénny, dráždi našu sliznicu aj pokožku.Silné podráždenie kože, nervového systému a tiež depresie spôsobujú aj sulfáty ako Sodium Lauryl Sulfate a Ammonium Lauryl Sulfate, ktoré sa nachádzajú vo prípravkoch ako penidlo.

Wink tip: Pozerajte sa na zloženie prípravkov. Nenechajte sa zlákať pekným obalom alebo vôňou. Dávajte si pozor na to, čo vaše prípravky obsahujú. Sledujte zloženie a suroviny obsiahnuté v 100% prírodných produktoch. Aj bio a 100% prírodné produkty by mali mať uvedené zloženie.

Autor: Lea Drobná

Foto: shutterstock

 

 

 

 

 

 

 

Reklama

Video