Stopnite vypadávanie vlasov a zachráňte si korunu krásy!

Vlasy sú jedným z našich charakteristických znakov. Na preriedenú hrivu nie je práve pekný pohľad. Čo však robiť, ak nás vypadávanie vlasov trápi počas zimných mesiacov?

Vypadávanie vlasov je prirodzený jav. Vo vlasových folikuloch dochádza k plynulej výmene vlasov striedaním pokojných fáz s obdobiami aktívneho rastu. Kým nám jeden vlas vypadne, v inom folikule vyrastá nový. Nemusíte sa báť, že vám po česaní zostane niekoľko vlasov na kefe. 

Sezóna preriedenia vlasov je tu

Už naše prababičky vedeli, že na jeseň a v zime spolu s listami zo stromov vypadávajú aj vlasy. Sezónne výkyvy nie sú ničím výnimočným, mnoho žien môže práve v tomto období natrafiť na chumáče vlasov, ktoré po nich zostávajú. Zatiaľ čo typický vlas má životnosť približne medzi 2 až 6 rokov, počas ktorých rastie normálne, asi 10 % vlasov môže byť v pokojovej fáze, známej ako telogénna, kedy môžu vypadnúť. Táto fáza u žien nastáva zvyčajne počas júla, pričom vlasy vypadnú o viac ako 150 dní neskôr – v decembri. Aj keď nie je jednoznačne isté, prečo sa to deje, údajne by za to mohol stres spôsobený letnou horúčavou.

Príroda vám pomôže

Ak ste spozororvali, že vám v tomto období vypadáva viac vlasov ako obvykle, žiadny strach! Existujú účinní pomocníci, ktorí vám zachránia korunu krásy. Je zaujímavé, ako výborne fungujú osvedčené recepty starých mám aj v súčasnosti! Napriek tomu, že sú regály obchodov plné rôznych šampónov a kúr s látkami podporujúcimi rast vlasov, účinnejšie sú prírodné prípravky. Pamätáte sa, keď vám mama pribalila do tábora žihľavový šampón? Práve ten je paradoxne najlepší a pri pravidelnom používaní môžete pocítiť priaznivé zmeny.

Vsaďte na rozmarín

Rozmarín má veľkú silu! Je nielen bylinkou na dochutenie jedál a obľúbenou prísadou do kozmetiky. Olej z rozmarínu zmierni vypadávanie vlasov a dá do poriadku vašu korunu krásy. Pridajte pár kvapiek rozmarínového oleja do šampónu na ruke a zmiešajte. Krúživými pohybmi naneste na pokožku hlavy aj vlasy a masírujte.

Chráňte vlasy pred vypadávaním

Naša hriva je okrem iného obrazom zdravia. Môže sa zmeniť, keď nám niečo dôležité chýba. Doprajte jej všetko, čo potrebuje. Nezabúdajte, že korunu krásy máme len jednu!

Vlasy sa vám poďakujú, ak budete:

  • Dodržiavať zásady racionálnej výživy.
  • Obmedzíte biele pečivo, výrobky z bieleho cukru, instantné výrobky a alkohol, ktoré ochudobňujú organizmus o potrebné vitamíny a minerály.
  • Budete konzumovať veľa zeleniny, ovocia, strukovín, celozrnné pečivo a orechy, jednoducho potraviny bohaté na vitamíny skupiny B, C,E.
  • Používať prírodné šampóny a farby na prírodnej báze bez parfumov a chémie.
  • Nesťahovať si vlasy príliš často do gumičky.
  • Chrániť si vlasy pred nepriaznivým počasím šatkou, klobúkom alebo dáždnikom.
  • Obmedzíte používanie žehličky a fénu.
  • Budete mať čo najmenej stresu.
  • Budete rozmaznávať svoju korunu krásy aspoň raz za 2 mesiace u kaderníčky.

Problém však nastáva vtedy, ak denná strata prekročí 50-100 vlasov. Vtedy už možno hovoriť o nadmernom vypadávaní vlasov. Zle je, ak zaznamenáte pomalý opätovný rast alebo vypadávanie vlasov napr. na spánkoch alebo temene. V tomto prípade radšej navštívte svojho lekára, ktorý rozhodne o tom, ako ďalej s vašou hrivou.

Autor: Jana P.

foto: shutterstock

 

 

Reklama

Video