Pozor na modrú!

Dávajte si pozor na kozmetiku, ktorú používate po holení či depilovaní. Všímajte si precízne zloženie lízaniek, tvrdých cukríkov a cmúľacích pastiliek. 

Prenikanie farieb do organizmu potvrdzujú výsledky výskumníčok zo Slovenskej technickej univerzity.Syntetické farbivá sú zložkami prípravkov bežného života, takže ich prijímame opakovane a počas dlhých rokov. Vedecká obec je v súčasnosti znepokojená zdravotnými rizikami najmä azofarbív a trifenylmetánových farbív. Zatiaľ čo tráviaci trakt po požití farbivo čiastočne rozkladá a zneškodňuje, pri prieniku do štruktúr kože sa dostáva priamo do krvného obehu. Naše najnovšie výsledky dokazujú, že to môže mať ešte závažnejšie dôsledky na zdravie, vysvetľuje doc. Ing. Jarmila Hojerová, PhD. z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU. V rámci doktorandskej práce Mgr. Marianny Lucovej, PhD. sa kolektív okrem iného zameral na hodnotenie predovšetkým často používanej brilantnej modrej (na obale kozmetiky je identifikovateľná kódom CI 42090, na obale potravín kódom E133) a patentnej modrej (CI 42051, resp. E131).

Cez nepoškodenú pokožku farbivá do živých štruktúr organizmu neprenikali. Iným prípadom je pokožka narušená bežným holením alebo depilovaním. Najvýraznejší prienik farbív do živých vrstiev kože sme zaznamenali pri aplikácii prípravkov s obsahom liehu (pleťovej vody, lotionu a gélu po holení), ktoré sú nimi často prifarbované, hovorí Jarmila Hojerová.

Prasacie ucho 

Keďže v Európskej únii je od roku 2009 testovanie kozmetiky na živých zvieratách zakázané, výskumníčky hodnotili vstrebávanie cez pokožku v špeciálne upravených difúznych komôrkach. Použili holením narušenú kožu z prasacieho ucha, ktorú Svetová zdravotnícka organizácia, Európska komisia a OECD uznávajú ako vyhovujúcu alternatívu za ľudskú kožu. Prienik farbív zo slín počas lízania lízaniek a tvrdých cukríkov zasa výskumníčky hodnotili sliznicou z prasacieho jazyka. Hoci množstvo vstrebaných farbív nebolo veľké, aj tak by nám nemalo byť ľahostajné, že sa cez sliznicu dostávajú priamo do krvného obehu. Výsledky výskumu publikovali v renomovanom časopise Food and Chemical Toxicology.

V súčasnosti sa kolektív doc. Hojerovej venuje hodnoteniu, ako cez pokožku prenikajú ultrafialové filtre (zdravotne kontroverzné chemické látky) v prípravkoch na opaľovanie, ako aj parabény (konzervačné látky podozrivé z narúšania hormonálneho systému človeka), používané v širokom spektre kozmetiky.

doc. Jarmila Hojerová (vľavo) a doktorandka Silvia Pažoureková 

foto: shutterstock

Reklama

Video