Vystrihaj sa Slovensko

Strata vlasov počas chemoterapie psychicky zatrasie každou onkologickou pacientkou. Keďže kúpa novej parochne znamená pre rodinu ďalšiu finančnú záťaž, pacientky sa často radšej tohto výdavku zrieknu. Podľa psychológov tento typ žien môže ťažšie prekonávať chorobu. Pacientky bez vlasov sa častokrát stránia kontaktu s ľuďmi, uzatvárajú sa do seba,  vzďaľujú sa od svojho okolia, blízkych, strácajú chuť žiť a bojovať...

Na začiatku boli telefonáty z rôznych kútov Slovenska,  v ktorých sa nás  dlhovlasé dámy inšpirované americkými príbehmi pýtali, ako môžu darovať vlasy na parochňu pre onkologických pacientov. Mali sme  po ruke  odpoveď, ktorá ani nás neuspokojovala – „takáto pomoc nie je štandardná, žiaľ, nevieme poradiť“. A tak sme začali rozmýšľať, čo by sa s tým dalo urobiť... Skúmali sme, hľadali a našli riešenie – u Zdenky Vrbovej, majiteľky bratislavského vlasového štúdia. Tá bola rovnako (ak nie viac) intenzívne oslovovaná rôznymi ľuďmi s dobročinným cítením ohľadom možnosti vlasy nespeňažiť, ale jednoducho darovať.

Cena jednej parochne z pravých vlasov sa pohybuje od 300€ až do 2000€ v závislosti od kvality, strihu, šitia na mieru atď... Za výkup vlasov môže človek získať od 50€ a v ideálnom prípade aj 150€. Jeden darca preto nedokáže pokryť výrobu jednej parochne.

A tak  nám skrsol nápad na spoluprácu. My vyzveme ľudí ochotných darovať svoje vlasy, aby sa mohla vyrobiť nie jedna, dve, päť, ale desiatky parochní. Na výrobu jednej parochne budú potrebné vlasy cca od piatich darcov. Zdenka z týchto darovaných vlasov zabezpečí výrobu parochní, ktoré Liga proti rakovine následne ponúkne bezplatne onkologickým pacientkam. Takáto kooperácia je jedinečnou nielen na našom malom Slovensku, ale aj ďaleko za našimi hranicami.

Výzva „Vystrihaj sa Slovensko“ je zatiaľ na scéne len od augusta, no pár parochní už putovalo priamo k pacientkam. Očividne aj voľba nového strihu môže mať hlbší zmysel.

Poobzerajte sa po svojom okolí, možno aj vy poznáte niekoho, kto sa odhodláva na zmenu imidžu. Či už je to niekto s vhodnými vlasmi alebo niekto, kto na tie vhodné vlásky čaká. 

Ako darovať vlasy:

- na www.vystrihajsaslovensko.sk si nájdite najbližšie kaderníctvo, ku svojmu bydlisku, s ktorým spolupracujeme

- ak na mapke nie je vaše mesto, môžete využiť akékoľvek iné kaderníctvo. Na našej webstránke nájdete inštruktážne video, ako správne ostrihať vlasy na parochňu

- po ostrihaní dostanete od kaderníctva odznačik, ktorý môžete s hrdsťou nosiť 

- fotografiu s novým a starým účesom zdieľajte na soc. sieťach s hashtagom #idemdotoho

- podmienkou sú 40cm dlhé vlasy, ženské, mužské aj detské

- nefarbené, ale môžu byť prešedivelé

- zabalené tak, aby sa nemohli poškodiť, pošlite na adresu:

Zdenka Vrbova
154 s.r.o., P.O.BOX  92
840 05 Bratislava 45

Ako získať parochňu:

- napíšte nám svoj príbeh, priložte naskenovanú lekársku správu (nie staršiu ako 3 mesiace)a pošlite na vystrihajsaslovensko@gmail.com.

- príjemcu parochne budeme priebežne žrebovať zo všetkých žiadostí o parochňu

 

Reklama

Video