Zaujímavá speváčka Janais

Speváčka Janais je matkou dvoch detí, má na konte dva štúdiové albumy SVETABOJ (2009) a EUFÓRIA (2013) a najnovšie zaujala veselou a bezprostrednou piesňou HEART. Pieseň sa zapáčila aj našej redakcii a tak sme sa k nej išli trocha povyzvedať :)

Tvoja pieseň HEART sa stala sprievodnou skladbou podujatia 'Korčuľovanie pre nádej'. Toto benefičné podujatie organizuje Nadácia Výskum rakoviny. Ako došlo k tejto spolupráci?

Oslovili ma priamo ľudia z nadácie, že ich moja pieseň zaujala práve pozitívnym duchom a svojou veselosťou. Pieseň veľmi pekne prepojili so základnou myšlienkou svojej nadácie. Symbolom Nadácie Výskum rakoviny je totiž snežienka a tá v sebe nesie posolstvo - malé zelené srdiečko, symbolizujúce nádej a dobro. Pieseň Heart spolu venujeme všetkým ľuďom so srdcom na správnom mieste.

K piesni Heart ste spolu s tvojou kapelou natočili aj video. Úžasné na ňom je, že je to vlastne live street performance, teda video natáčané naživo z ulice, so všetkými ruchmi okolo, nahodnými okoloidúcimi aj turistami. Čí to bol nápad?

Prvotný nápad natočiť video v centre mesta bol môj. Inšpirovala som sa speváčkou ZAZ, Coldplay, aj Caro Emerald. Nás klavirista Martin Šenc nám povedal o mestskom klavíri, ktorý sa nachádza na nádvorí knižnice vedľa primaciálneho paláca. Prišlo nám to akurát vhod, lebo nám odpadla tá náročná logistická záležitosť so sťahovaním pianína do Starého mesta. Až na to, že si ten istý deň dcérka pri páde z bicykla rozbila hlavu a takmer sme natáčanie zrušili, to dopadlo veľmi dobre. Len tak si na ulici zahrať a zachytiť tú atmosféru, ľudí, ktorí najprv nechápu o čo ide, no potom sa pozastavia a počúvajú a nakoniec aj tlieskajú, to bol krásny pocit.

Trocha mi vaše živé vystúpenie pripomenulo kapelu Mumford & Sons, najmä kvôli gitaristovi, ktorý hrá súčasne aj na kopák a tamburínu. Na koncertoch hrá váš klavirista aj na melodicu, čo je na Slovensku zatiaľ dosť zriedkavý nástroj a basgitaru ste vymenili za kontrabas. Vyzerá to, ako keby ste sa od tradičného popu dosť odklonili. Je to tak?

S týmto Mumfordovským štýlom hrania prišiel môj manžel - gitarista. Dovtedy na bicie nikdy nehral, no je tvrdohlavý a aj keď som ho hodnú chvíľu odhovárala, veľa trénoval a nakoniec zvláda ešte aj spievať vokály :) Klavirista Maťko nás na jednej skúške prekvapil melodicou. Tá svojim zvukom pripomína akordeón a keďže ja zas milujem francúzske šansóny a piesne od Edith Piaf máme v repertoári, bola to láska na prvý pohľad.

Krásne to všetko doplnil náš basgitarista Peťo, keď na skúšku doslova dovliekol dedov kontrabas pochádzajúci ešte z čias 2.svetovej vojny. Rýchlo sme sa presvedčili, že súzvuk týchto nástrojov sa nám páči viac a myslím, že to oceňujú aj naši fanúšikovia, starí aj noví.

No a dostali sme sa k tomu, čo sa ťa chcem spýtať už od začiatku. Je možné fungovať v kapele s manželom? Dá sa to bez hádok? Kto má v kapele posledné slovo?

O tom by dokázali kvetnato rozprávať najmä ostatní členovia kapely, no majú to zakázané. :)) Samozrejme sú aj dni, keď si do kapely prinesieme rodinné starosti a vtedy to vrie, no poväčšine sa nám darí nechať rodinné záležitosti aspoň nachvíľu bokom a venovať sa hudbe. Ja som ako speváčka 'frontman' na pódiu, technický šéf je môj manžel a manažérske veci sa snažíme ťahať spolu. Byť spolu v jednej kapele je pre nás veľká výhoda, máme totiž spoločné sny aj plány nielen v rodinnom živote ale aj v tom hudobnom.

Máte dve malé deti. Kde sú v čase keď skúšate a koncertujete?

Máme kamarátky - opatrovateľky, ktoré naše deti milujú, takže keď potrebujeme odísť, vieme, že je o nich dobre postarané.

Inšpirujete svojím muzikantským životom aj vaše deti?

Asi áno, hudba je u nás žiadaná a vďakabohu nie sú to len detské pesničky, ktoré doma počúvame. Začali sme im púšťať hudbu, ktorá napĺňa nás samých a deti si ich veľmi rýchlo obľúbili. Priznávam, že sú skôr disco typy po ockovi, takže One Republic a Katy Perry sú u nás number 1. No milujú aj ZAZ, Pentatonix, v aute počúvame Johna Mayera či Coldplay.

Nelka nastupuje od septembra do 1.ročníka a už sa veľmi teší, že sa začne učiť hrať na klavír. Snáď jej to vydrží :)

Čo všetko pre svojich fanúšikov chystáte na tento rok?

Budeme hrať na viacerých letných festivaloch po Slovensku a veľmi sa teším, že zavítame aj na festivaly do Čiech. Môj plán na tento rok je tiež nahrať vianočný album a urobiť aspoň dva videoklipy k novým piesňam. No dúfam, že budeme mať dosť energie a stihneme toho ešte oveľa viac.

Kde ťa môžeme vidieť najbližšie?

2. februára budem spievať na spomínanej benefičnej akcii 'Korčuľovanie pre nádej' v Ice Aréne v Lamači a 14. februára hráme s kapelou pre mladých zaľúbených v Šaštíne.

Viac informácií nájdete na www.janais.sk a www.facebook.com/janais.sk

 

Reklama

Video