Sprievodca svetom cestovania - otvor myseľ, spoznaj svet

8 chýb v reči tela, ktorým sa úspešní ľudia vyhýbajú

1.33K 0

Reč tela má niekedy väčší význam ako slová. A úspešní ľudia sú si toho veľmi dobre vedomí. Schopnosť účinne ovládať neverbálne signály naznačuje pomerne vysokú úroveň emocionálnej inteligencie. Preto by ste mali byť pri tom, čo vaše telo hovorí ostatným, opatrní aj vy.

Naše telá majú svoj vlastný jazyk a to, čo hovoria ostatným ľuďom, nie je vždy lichotivé. U detí sú prejavy tolerované, no u dospelých je v niektorých situáciách nutná kontrola. V opačnom prípade môžu viaceré neverbálne signály tela ohroziť vašu kariéru alebo dosahovanie cieľov. Skúsení a úspešní ľudia sa preto nasledujúcim prejavom snažia vyhýbať.

Ovisnuté ramená

„Drsné“ držanie tela s plecami dole hovorí vášmu partnerovi, že sa nudíte. Povedať nadriadenému, že vás niečo nebaví alebo nemáte chuť ho počúvať je asi ťažké. So sklopenými ramenami to už ale robiť ani nemusíte, pretože vaša póza to bude jasne naznačovať.

Ak stojíte rovno, so vzpriamenými plecami, chrbtom a bradou, pôsobíte úplne inak. Správne držanie tela nielen prispieva k zdraviu chrbtice, ale tiež vzbudzuje rešpekt medzi vašimi partnermi, núti ich, aby pozorne načúvali to, čo hovoríte, a presvedčilo, že ich tiež pozorne počúvate.

Sledovanie času

Najväčším prejavom ignorancie bude, ak sa začnete počas rozhovoru intenzívne pozerať na hodinky. Skúste sa na to pozrieť z vlastného pohľadu. Ani vám by to zrejme nebolo moc príjemné, o to viac, ak by posolstvo alebo konkrétna správa boli veľmi dôležité.

Prekrížené ruky

Táto pozícia naznačuje, že nie ste pripravení vnímať to, čo vám druhá osoba hovorí. Aj keď sa zároveň usmievate a udržiavate príjemnú konverzáciu, u partnera to môže vyvolať dojem, že ste pred ním uzatvorení.

Preto, pokiaľ sa vám póza so založenými rukami alebo prekríženými nohami zdá byť veľmi pohodlná, nepodľahnite tomu, aby ste ju používali v momentoch dôležitých stretnutí a rokovaní.

Vlasy

Ak sa počas rozhovoru hráte so svojimi vlasmi alebo ich často korigujete, môže to znamenať, že ste príliš nervózni. A tiež to naznačuje, že máte nadbytok energie, ste príliš nadšení alebo sa ľahko rozptyľujete najrôznejšími maličkosťami.

Časté dotýkanie sa vašich vlasov je často vnímané aj ako známka toho, že ste príliš úzkostliví a nie ste úplne zapojení do rozhovoru.

Vyhýbavý pohľad

Ak sa vyhnete priamemu pohľadu, vníma sa to ako pokus niečo skrývať. Neochota nahliadnuť do očí účastníka sa môže vnímať aj ako nedostatok sebavedomia a záujmu o diskutovanú tému.

Ak sa počas rozhovoru nepozeráte na osobu, s ktorou hovoríte, ale na podlahu, je to nezdvorilé a pochybné.

Ak sa nebojíte nahliadnuť do očí účastníka konania, hovorí to naopak o vašej dôvere, vodcovstve, sile a inteligencii. A hoci je možné zaujímavú konverzáciu viesť aj bez neustáleho očného kontaktu, jeho úplné zanedbanie môže nepriaznivo ovplyvniť vaše profesionálne vzťahy s okolím.

Príliš intenzívny očný kontakt

Možno zasa vnímať ako agresiu alebo pokus o nadvládu. V priemere sa počas rozhovoru pozeráme do očí partnera po dobu približne siedmich až desiatich sekúnd. Ak je to dlhšie, nemusí sa druhá strana cítiť príjemne.

Slabé podanie ruky

Signalizuje, že vám chýba sebadôvera a autorita. To však vôbec neznamená, že by ste mali stlačiť ruku toho, koho pozdravíte, všetkou silou. Aj príliš silné trasúce sa ruky sa vnímajú ako agresívny pokus o nadvládu, ktorý, verte, nie je o nič lepší. Pokúste sa preto prispôsobiť podanie ruky každému človeku a situácii a uistite sa, že vždy zostane silné a správne.

Odstup

Vzdialenosť medzi ľuďmi pri komunikácii je dôležitá tiež. Ak počas konverzácie stojíte príliš blízko svojho partnera (vzdialenosť medzi vami je menšia ako meter), potom to pre väčšinu ľudí znamená, že buď nerešpektujete osobný priestor, alebo o ňom nemáte predstavu. V pracovnom prostredí a na verejnosti je to neprofesionálne a nepohodlné. Skúste si preto držať od ľudí určitý odstup a nájsť si vlastné hranice.

Ak začnete monitorovať svoju reč tela a vyhnete sa chybám opísaným v tomto článku, pomôže vám to vytvoriť si oveľa silnejšie vzťahy – v profesionálnej aj osobnej oblasti.

Napíšte komentár

Your email address will not be published.