Dnes sú spotrebiče vyrábané tak, aby vydržali do ukončenia záruky. Sem-tam sa síce niektorý podarí zachovať, no sú konštruované tak, aby keď sa pokazí jedna súčiastka, boli súce na vyhodenie. Jedným zo spotrebičov, ktorý sa veľmi rýchlo kazí, je práčka. Jej životnosť však dokážete ovplyvniť aj vy, a to správnou starostlivosťou.
Čistenie zásobníka
Zásobník, kde dávate aviváž a prach na pranie, musí byť pravidelne čistený, v opačnom prípade riskujete, že sa vám v týchto priestoroch rozmnoží pleseň a vážne tak poškodí celú práčku. Po každom praní nezabudnite zvyšky prachu a aviváže vyliať, priestor dôkladne prepláchnuť, utrieť dosucha a nechať dôkladne vyschnúť mimo práčky.
Až keď bude zásobník úplne suchý, môžete ho vrátiť na pôvodné miesto. O zásobník je potrebné sa starať tak ako napríklad o ložiská do práčky.
Utieranie tesnení a bubna
Životnosť práčky dokážete predĺžiť aj utieraním tesnení a bubna. Na utieranie týchto častí práčky odporúčame používať aspoň dve veľké švédske utierky, ktoré po použití dôkladne preplákajte a dajte vysušiť na radiátor alebo na slnko. Švédske utierky majú vynikajúcu savosť, čo v týchto miestach oceníte.
Po otvorení bubna vám stečie veľa vody aj dovnútra bubna. Odporúčame vám nechávať bubon otvorený, kým zostatky vody nevyschnú, ideálne, ak budete mať bubon stále otvorený.
Pozor na ložisko
Ochrana pred plesňami je prioritou, avšak ak sa vám na práčke pokazí dôležitá súčiastka, je potrebné zistiť si, či sa vôbec oprava oplatí. Ak stačí kúpiť náhradný diel a práčka nemá žiadne iné poruchy, vtedy sa oprava oplatí.
Veľký pozor si dávajte predovšetkým na ložiská. Tie sa časom opotrebujú a je potrebné ich nahradiť. Ak ale máte dobrú značku práčok Electrolux, nemusíte mať obavy, máte možnosť dostať sa k náhradnému ložisku do práčky Electrolux.
Dúfame, že vám tieto rady pomôžu predĺžiť životnosť vašej milovanej práčky.