Kvalita vzduchu, ktorý dýchame sa z roka na rok zhoršuje. Hlavnou príčinou znečistenia ovzdušia je aj automobilový priemysel. Nemôžeme sa preto čudovať, že automobilky majú záujem o vyrábanie elektromobilov a hybridov, ktoré nevypúšťajú do ovzdušia výfukové plyny, ktoré ohrozujú zdravie nás všetkých.
V súčasnosti sa do áut so vznetovými, resp. dieselovými motívmi zavádzajú tzv. filtre pevných častíc, ktoré pomáhajú znížiť emisie.
Definícia filtrov pevných častíc
Filtre pevných častíc poznáme aj pod názvom DPF filtre. Bývajú zavádzané do áut so vznetovými, resp. dieselovými motormi. Ich úlohou je znížiť emisie, ktoré ohrozujú život nás všetkých. Jedná sa o zariadenie, ktoré má za úlohu dôkladne filtrovať pevné častice výfukových plynov. Filtrácia prebieha s 80% efektivitou a v niektorých prípadoch dokonca aj so 100% efektivitou.
Ak chcete mať funkčný filter pevných častíc, je potrebné ho pravidelne čistiť, aby dokázal pracovať a aby vám neznehodnotil motor a celé auto.
Zavádzanie týchto filtrov ovplyvnili sprísňujúce sa podmienky emisných noriem EURO. Každoročne vzrastie počet áut na cestách a smog, ktorý dnes cítiť už aj v menších mestách, bol poslednou kvapkou do ohňa. Ak by sa s tým niečo neurobilo, dopadlo by to u nás ako v Číne, Honkongu, či v Japonsku.
Stanovenie limitov škodlivín v exhalátoch motorových vozidiel má pomôcť regulovať výrobu dieselových a benzínových áut a zamerať sa skôr na autá s alternatívnymi pohonmi.
Čistenie DPF filtrov
Aby ale filter pevných častíc mohol fungovať, musí byť pravidelne čistený. Spôsobov čistenia DPF je viacero a niektoré sú vhodné viac a niektoré zase menej. Čistenie DPF filtrov by ste mali podstúpiť na špecializovaných pracoviskách (v servisoch) po odjazdení určitého množstva kilometrov. Závisieť to však bude aj od spôsobu jazdy, (jazda po meste, jazda mimo mesta).
DPF filtre sú navyše aj certifikované, čo zaručuje ich kvalitu.