Mamičky po pôrode, ktoré sa chcú zbaviť kilogramov, čo sa na ne nalepili počas tehotenstva, začiatočníci alebo aj starší ľudia, čo chcú so svojou postavou a zdravím niečo urobiť a dopriať si kardio tréning, ale aj profesionálni športovci, títo všetci môžu cvičiť na stepperi. Je to totiž cvičenie s nízkym dopadom a šetrné ku kĺbom. Ak aj vy túžite po chudšej figúre, prečítajte si naše tipy, ako trénovať v pohodlí domova na mini stepperi.
Prečo si zaobstarať mini stepper?
Poďme sa najskôr pozrieť na to, prečo vlastne by ste mali o stepperi uvažovať. V prvom rade nezaberá veľa miesta, takže sa zmestí aj do malého bytu a investícia do neho nebýva vysoká. Stepper je skvelý na zlepšenie kondície, cvičenie na ňom je alternatívou k behu, ktorý má však oveľa väčší dopad na naše kĺby. Ak hľadáte z rôznych dôvodov šetrnejší tréning, práve stepper je vynikajúcim riešením.
Stepper dokáže zlepšiť vašu stabilitu a rovnováhu, vyformovať najmä dolnú časť tela a spáliť množstvo kalórií, ale tiež posilniť kardiovaskulárny systém. Navyše, cvičenie na stepperi je jednoduché, ovládanie nie je zložité a zvládne ho každý.
Správna technika cvičenia na stepperi je základom úspechu
Tak ako pred každým cvičením, aj pred cvičením na mini stepperi je dobré pripraviť svaly na záťaž rozcvičkou. Najefektívnejšie tréningy na stepperi dosiahnete vtedy, keď budete dbať na správny postoj. Postavte sa na pedále celou plochou chodidiel a striedavo prenášajte váhu z jednej nohy na druhú. Stojte vzpriamene, v mierne naklonenej polohe, brucho majte spevnené a snažte sa udržiavať rovnováhu. Ak sa vám rovnováhu nedarí udržiavať, môžete sa jemne pridržať madiel, avšak nie o ne opierať. V prípade, že stepper nemá madlá či rukoväte, ruky držte ako pri behu.
Záťaž si pridávajte postupne. To, že ste si nastavili obtiažnosť na správnu úroveň, spoznáte aj podľa toho, že dokážete ísť vo zvolenom tempe približne 10 minút bez problémov a prerušovania.
Prvý tréning na stepperi môže byť náročný a asi si budete cítiť všetky svaly na nohách. Nesnažte sa ísť hneď od začiatku v rýchlom tempe, lebo sa príliš skoro vyčerpáte a nohy nebudú vládať. Nájdite si radšej pomalší rytmus, ktorý vám vyhovuje a snažte sa v ňom odcvičiť celý tréning. Postupne si tempo zrýchlite, keď si nohy na záťaž zvyknú. K nabúraniu rutiny na stepperi môžete neskôr využiť aj činky alebo iné pomôcky, vďaka čomu zapojíte do cvičenia aj ďalšie svalové skupiny a spálite viac kalórií.
Ako často a koľko cvičiť na stepperi?
Pri zostavovaní tréningového plánu sa odporúča stepper zaradiť na program asi tri až štyrikrát týždenne. Prvé týždne by mali byť tréningy kratšie, najmä v prípade, že ste len začiatočník a ešte si len budujete kondíciu. Bohate vám postačí cvičiť vo zvolenom tempe okolo desať minút, postupne sa prepracujte k tridsiatim minútam.
Máte pocit, že si nedokážete na cvičenie nájsť čas? Namiesto bezcieľneho surfovania po internete a trávenia času na sociálnych sieťach vytiahnite spod postele stepper a doprajte si polhodinku, počas ktorej urobíte niečo pre svoje zdravie. Alebo môžete vymeniť gauč za stepper počas sledovania televízie a spojiť príjemné s užitočným.
Ako si vybrať vhodný stepper?
Navnadili sme vás a uvažujete, že domov potrebujete stepper? Na výber máte viacero prevedení a aby ste sa rozhodli správne, potrebujete sa zamerať na podstatné faktory. Sú nimi najmä nosnosť vybraného modelu, ktorá by mala byť s dostatočnou rezervou podľa hmotnosti najťažšej osoby, ktorá bude stepper používať.
Pri stepperoch máte ďalej možnosť zvoliť si klasickú verziu, ktorá imituje pohyb podobný chôdzi po schodoch alebo twist stepper, pohyby ktorého pripomínajú skôr jazdu na kolieskových korčuliach, takže efektívnejšie tvaruje aj brucho a boky.
Steppery dnes majú veľmi tichý chod, aby ste mohli cvičiť kedykoľvek bez toho, aby ste rušili ostatných členov domácnosti. Takisto majú nastaviteľnú výšku pedálov, počítač, ktorý monitoruje všetky dôležité funkcie, umožňuje nastaviť odpor a robí vaše cvičenie pohodlným a prispôsobeným vašej kondícii.
Zdroj obrázku: vladim_ka / stock.adobe.com