Sprievodca svetom cestovania - otvor myseľ, spoznaj svet

Amsterdam – mesto pamiatok a múzeí.

1.84K 0

Amsterdam je hlavné mesto Holandska. Známejšie je ale mesto Haag kde sídli parlament, vláda a aj monarchia. Oficiálny názov Holandska je Konikrijk der Nederlanden – Holandské kráľovstvo. Ak sa rozhodnete do tejto krajiny zavítať urobte tak na jar, kedy kvitnú tulipány. Nádherné farebné polia plné rozkvitnutých tulipánov sú pastvou pre oči. V apríly zažijete bujaré oslavy kráľovniných narodenín, sú síce v celej krajine, ale práve v Amsterdame sú najbujarejšie  – ak nemáte radi davy ľudí, hlučné ohňostroje a veľkolepé oslavy radšej počas tohto dňa zavítajte do iného mesta.

Holandsko je nížina, miestami je povrch pod úrovňou mora (7m). Skoro 1/3 územia leží pod hladinou mora. Zo severovýchodu hlboko do pevniny zasahuje Ijselské more – nájdete tu umelé hrádze, ktoré zabraňujú zatopeniu pôdy. Vysušovaným mora získalo Holandsko už viac ako 6000 km štvorcových zeme – takýmto územiam sa hovorí poldry.

Holandsko patrí medzi najekologickejšie krajiny sveta. Dobíjacie stanice na elektromobily tu nájdete každých cca 50 metrov. Ľudia na prepravu najčastejšie používajú bicykel a kriminalita je na tak nízkej úrovni, že museli zavrieť pár väzníc.

Aj keď je veľkosť Holandska približne taká ako naša skladá sa z 12 – tich provincií: Frizsko, Groningen, Drenthe, Overijsset, Flevoland, Gelderland, Utrecht, Severný Holland, Južný Holland, Zéland, Severné Brabantsko a Limbursko.

Amsterdam, Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/amsterdam-kan%C3%A1l-restaurace-2203076/

Doklady

Na vstup na územie Holandského kráľovstva vám postačí platný občiansky preukaz, alebo cestovný pas.

Deti, ktoré nie sú ešte vlastníkmi občianskych preukazov potrebujú cestovný pas.

Zdravotné poistenie.

Európsky preukaz zdravotného poistenia sa zíde vždy, keď cestujete do zahraničia, Holandsko nevynímajúc.

Klimatické podmienky

Holandsko je v podstate nížina. Najvyšší vrch Vaalserberg má výšku 322 metrov. Priemerná zimná teplota je okolo 4°C. Sneh tu nebýva pravidelnosťou, ale občas tu nasneží. Prevláda tu veterné počasie s množstvom zrážok. Ďalej od pobrežia, vo vnútrozemí sa objavujú hmly. Letá sú celkom príjemné s teplotami okolo 16,5 °C.

Autobusom do Amsterdamu

Do Amsterdamu sa dostanete aj autobusom.

Spoločnosťou Flixbus vás bude cesta stáť od 60 euro do 80 euro. Prestup je vo Viedni. Cesta trvá 19 až 24 hodín.

Spoločnosťou Regiojet sa do Amsterdamu dostanete za 81, 70 euro. Ak si rezervujete lístok dopredu cesta vás bude stáť 72 euro. Minimálne jeden prestup budete musieť absolvovať v Prahe.  Cesta trvá od 22 do 24 hodín.

Letenky

Bratislava

Z Bratislavy do Amsterdamu na letisko Schiphol priamo nepoletíte. Minimálne jeden prestup budete musieť absolvovať. Najlacnejšia spiatočná letenka vás vyjde na cca 174 euro. Prestup je v Prahe a cesta trvá cca 4 hod. 30 min.

Na letisko Eindhover sa z Bratislavy bez prestupu a medzipristátia dostanete spoločnosťou RyanAir. Odlet je od začiatku júna 2018 – 2 krát a od októbra 2018 3 krát do týždňa.

  • Cena spiatočnej letenky je od 54 euro do 72 euro.
  • Let trvá 1 hod. 45 min.

Viedeň

Z Viedne do Amsterdamu na letisko Schiphol sa dostanete priamo, bez prestupu.

  • Cena letenky je cca 152 euro (spoločnosť KLM). Ďalšia spoločnosť, ktorá na tejto trase premáva je EasyJet. Let tou spoločnosťou vás vyjde na 155 euro.
  • Cesta trvá 1 hod. 50 min.

Do Viedne sa dostanete autobusom od spoločnosti FlixBus. Cena lístku je 5 euro. Cesta trvá 45 – 55 minút.

Budapešť

Z Budapešti do Amsterdamu na letisko Schiphol sa dostanete priamo, bez prestupu

  • Cena letenky 161 euro (spoločnosť EasyJet)
  • Let trvá 2 hod. 5 min.
  • Z Bratislavy do Budapešti sa dostanete priamo (bez prestupu) autobusom od spoločnosti FlixBus. Lístok si môžete rezervovať online a vyjde vás na 9,90 euro. Cesta trvá 3 hod. 20 min.

Ako sa dostať z letiska

Amsterdam má jedno letisko Schiphol, odkiaľ sa do Amsterdamu dostanete autobusom, vlakom, alebo taxíkom.

 Letisko Schiphol

Najväčšie letisko v Amsterdame je vzdialené od mesta len cca 15 km.

Vlakom

Najpohodlnejší a najrýchlejší spôsob ako sa dostať do mesta je vlakové spojenie. Do hlavnej stanice v Amsterdame sa dostanete za 20 minút.

  • Cena lístku na vlak – 9, 50 euro. Ak si kúpite aj spiatočný lístok, vyjde vás cesta lacnejšie, ale pozor – spiatočný lístok je platný len jeden deň. Takže ak sa neplánujete vrátiť na letisko v ten istý deň, ktorý ste prišli radšej si kúpte len jednosmerný lístok.

Vlaky medzi letiskom a mestom premávajú celý deň. Počas dňa každých cca 15  minút, v noci (od polnoci do 6:00 rána ide vlak každú hodinu).

Lístok na vlak si môžete kúpiť v automate na stanici, na letisku, alebo online.

Autobus

Autobusové spojenie zabezpečuje viacero spoločnosti.

Hromadná doprava – autobusy vás dovezú do rôznych častí Amsterdamu.

Spoločnosť Connexxion – táto spoločnosť prevádzkuje kyvadlovú dopravu medzi letiskom a mestom. Cena spiatočného lístky vás bude stáť cca 35 euro.

Lístky na autobus môžete kúpiť priamo u vodiča autobusu. Cesta trvá cca 20 minút.

Taxík

Taxík vás v Amsterdame vyjde asi na 40 – 50 euro, v závislosti od toho kam máte namierené.

Letisko Eidnhoven.

Od Amsterdamu je toto letisko vzdialené približne 100 km. Z tohto letiska to ale máte celkom blízko do iných miest Holandska. Je viac vo vnútrozemí, na juhu Holandska.  Rýchlo a pohodlne sa dostanete do Rotterdamu, Haagu, Bruselu, alebo Antverp. Toto letisko využívajú hlavne nízkonákladové spoločnosti – WizzAir, RyanAir a Transavia.

Z letiska sa do mesta dostanete autobusom za 3, 50 euro. Autobus ide na vlakovú stanicu každých 10 – 15 minút. Lístok kúpite u vodiča autobusu. Vlakom sa dostanete kamkoľvek. Lístok do Amsterdamu vás bude stáť 21 euro ak si ho kúpite online.

Do Amsterdamu môžete ísť aj autobusom. Spoločnosť Terravision prevádzkuje priamu linku z Eindhovenu do Amsterdamu. Lístok kúpite u vodiča, alebo si ho môžete kúpiť online.

  • Cena lístku je 22, 50 euro (jednosmerná cesta). Spiatočný lístok vás vyjde na 38, 50 euro.
  • Cesta trvá cca 1 hod. 45 min.

Doprava v Amsterdame

Samotný Amsterdam je malé mesto. Pokojne ho prejdete aj pešo. Ak vám ide hlavne o pamiatky, ktoré sa nachádzajú v centre a jeho blízkosti hromadnú dopravu využijete naozaj minimálne. K využitiu mestskej hromadnej dopravy vás skôr donúti typické holandské počasie (dážď a vietor) než vzdialenosť, ktorú by ste mali prejsť pešo.

Vybrať si môžete z autobusovej dopravy, električiek a metra. Hromadnú dopravu zabezpečuje v Amsterdame viac spoločností.

GVB je hlavná spoločnosť, ktorá má na starosti dopravu metrom, autobusmi a električkou

Spoločnosti Connexxion a EBS majú na starosti regionálnu prepravu.

Autobus

Cestovný lístok kúpite priamo u vodiča. Takto zakúpený lístok vás ale vyjde dosť draho (cca 2 eurá v rámci jednej zóny). Na rozdiel od električiek a metra jazdia aj nočné autobusové spoje (od polnoci do 7:00 rána). V noci je jedno cez koľko zón prechádzate. Cestovné je jednotné.

Metro

Metrom je najvýhodnejšie cestovať ak idete mimo centra mesta. V centre je najvhodnejšie využiť autobus.

Cestovné karty

Na cestovanie hromadnou dopravou v Amsterdame je najlepšie použiť karty. Môžete si vybrať medzi dvoma druhmi kariet.

OV-chipkaart

Táto karta je vhodná pre turistov, ktorí sa rozhodnú stráviť v Amsterdame pár dní a spoznať aj ďalšie mestá Holandska. Karta OV-chipkaart platí v celej krajine na vlakovú dopravu.

Autobus, metro, električka – nech cestujete ktorýmkoľvek prostriedkom stačí ak túto kartu pridržíte pri senzore a nastúpite. Pri výstupe z vozidla sa musíte odhlásiť – pridržte kartu pri senzore aby sa vám mohol z karty strhnúť kredit. Ak pri vystupovaní kartu nepriložíte k senzoru bude vám automaticky z kreditu strhnutá suma 4 eurá (maximálne cestovné).

Kartu si môžete kúpiť na jeden deň, alebo aj na týždeň – záleží len od vás a času, ktorý sa rozhodnete stráviť v Amsterdame. Karta začne platiť od jej prvého použitia. Následne sa môžete (podľa doby platnosti vašej karty) prepravovať hromadnou dopravou zadarmo.

Cena OV-chipkaart

1 deň (24 hodín) – 7, 50 euro

2 dni (48 hodín) – 12, 50 euro

3 dni (72 hodín) – 17, 50 euro

4 dni (96 hodín) – 22, 50 euro

5 dní (120 hodín) – 27, 50 euro

6 dní (144 hodín) – 31, 50 euro

7 dní (168 hodín) – 34, 50 euro

Kartu OV – chipkaart môžete použiť len pri cestovaní hromadnou dopravou spoločnosti GVB.  Ak chcete navštíviť múzeá, pamiatky a galérie vyberte si druhú typ karty.

Karta I Amsterdam City Card

Touto kartou môžete cestovať hromadnou dopravou zadarmo, máte zadarmo vstup do viac ako 50 múzeí a atrakcií, tiež sa môžete previesť loďou po kanáloch Amsterdamu (1 hodinu) a získate zľavy v divadlách a reštauráciách.

S kartou I Amsterdam City Card môžete zadarmo vstúpiť napr. do Rembrandtovo múzea, obdivovať Van Goghove obrazy v rovnomennom múzeu, navštíviť Hermitage Amsterdam, alebo sa pozrieť zblízka na diamanty v Diamantovom múzeu. Čo počas doby platnosti karty stihnete navštíviť je len na vašom uvážení. Výber je veľmi veľký.

Cena karty I Amsterdam City Card

Platnosť karty začne plynúť od jej prvého použitia. Platnosť karty je od 24 hodín do 96 hodín.

I Amsterdam City Card 24 hodín – 55, 00 euro

I Amsterdam City Card 48 hodín – 65, 00 euro

I Amsterdam City Card 72 hodín – 75, 00 euro

I Amsterdam City Card 96 hodín – 85, 00 euro

Ubytovanie v Amsterdame

Arcade Hotel Amsterdam – trojhviezdičkový hotel je ideálny pre turistov, ktorí sa zaujímajú o pamiatky a múzeá. V okolí hotela ich nájdete dostatok. Hotel sa nachádza asi 600 m od pivovaru Heineken Experience vo štvrti De Pijp.

  • Bezplatné pripojenie na wi fi je v celom objekte hotela, recepcia otvorená 24 hodín denne, je tu aj požičovňa bicyklov a za príplatok môžete využiť kútik virtuálnej reality. Raňajky majú najvyššiu kvalitu – všetko jedlo je bio.
  • Na každej izbe je TV, súkromná kúpeľňa so sprchovým kútom.
  • Cena je 95, 63 euro za jedno osobu a jednu noc– ak si pravdaže rezervujete izbu v dostatočnom predstihu. V opačnom prípade sa môže cena zdvihnúť aj na 150 euro.

Ibis Styles Amsterdam City – trojhviezdičkový hotel v centre mesta. Blízko hotela je zastávka električiek, takže dostať sa kamkoľvek do mesta nebude problém.

  • Wi fi pripojenie zadarmo v celom objekte hotela, raňajky formou bufetu a recepcia otvorená 24 hodín denne.
  • V izbe je TV, súkromná kúpeľňa so sprchovým kútom a rýchlovarná kanvica.
  • Cena izby je od 134 euro za jednu osobu a jednu noc.

Zoku Amsterdam – štvorhviezdičkový hotel v centre mesta neďaleko stanice metra. Výhľad na mesto zo strešnej terasy si zamilujete. Najbližšie námestie Rembrandtplein je od hotela len 700m.

  • Bezplatné pripojenie na wi fi v celom objekte hotela, izby aj pre telesne postihnutých, reštaurácia v hotely.
  • Izby sú podkrovné, odhlučnené, vybavené klimatizáciou, TV a súkromnou kúpeľňou so sprchovým kútom. V izbách je aj zariadená kuchyňa kde si môžete pripravovať jedlo aké chcete.
  • Cena izby je od 160, 55 euro vyššie za jednu osobu na jednu noc.

Pamiatky a múzeá

Rijksmuseum – Národné múzeum

Najnavštevovanejšie múzeum v Amsterdame obsahuje unikátnu zbierku holandského umenia a histórie vo viac než 200 sálach. Bolo založené v roku 1800. Múzeum nájdete na námestí Museumplein na juhu Amsterdamu.

  • Cena vstupného – 17, 50 euro
  • Deti do 18 rokov a majitelia karty I Amsterdam City Card – vstup zadarmo.

Otváracie hodiny

  • Denne od 9:00 do 17:00

Van Gogh Museum – Van Goghovo múzeum

200 malieb, 500 nákresov a stovky listov od Van Gogha … ak patrí tento maliar medzi vašich obľúbencov rozhodne navštívte toto múzeum.

  • Cena vstupného – 18 euro
  • Deti do 18 rokov a majitelia karty I Amsterdam City Card – vstup zadarmo.

Otváracie hodiny

  • Denne od 10:00 do 18:00

Hermitage Amsterdam

Malé, ale o to známejšie múzeum je jednou z vetiev Ermitáže v Petrohrade. Dva krát do roka sa tu konajú výstavy exponátov z petrohradského múzea. Nájdete tu aj trvalé výstavy miestnych umelcov. Všetky exponáty sú rozdelené do troch výstav. Môžete si na ne jednotlivo kúpiť lístky, alebo si kúpite jeden lístok a navštívite všetky výstavy.

  • Cena vstupného na všetky výstavy – 29, 95 euro (online) dospelí a deti od 12 rokov.
  • Deti do 12 rokov zadarmo. Majitelia karty I Amsterdam City Card – cena vstupného 10,00 euro.

Dom Anny Frankovej

Najznámejší denník na svete bol napísaný práve na tomto mieste. Isto väčšina z vás pozná príbeh Anny Frankovej, ktorá počas druhej sv. vojny písala denník. S celou svojou rodinou sa schovávala v úkryte v tomto dome. Skutočný a smutný príbeh … Fotografie, historické dokumenty, a Annin originálny denník môžete vidieť práve tu.

  • Cena vstupného – 9 euro
  • Deti od 10 do 17 rokov 4, 50 euro. Majitelia karty I Amsterdam City Card – vstup zadarmo.

Otváracie hodiny

  • apríl – 1. november – 9:00 – 22:00
  • november – 1. apríl – 9:00 – 19:00

V Amsterdame nájdete množstvo múzeí. Každý jeden človek si tu nájde to svoje, spozná históriu a dozvie sa niečo o minulosti toho čo ho zaujíma. Ak vás už omrzeli Van Goghove slnečnice môžete sa vybrať do múzea tulipánov (oproti Domu Anny Frankovej), kde si môžete kúpiť aj cibuľky šľachtených a vzácnych  cibuľovín (pri niektorých druhoch sa cena šplhá celkom vysoko).  Tiež môžete navštíviť múzeum tetovania, biblické múzeum, alebo sa pozrieť na históriu kabeliek či sexu. Múzeí je v tomto meste veľmi veľa.

Máte radi vedu a techniku? Zavítajte do múzea NEMO. V tomto múzeu je dovolené dotýkať sa a skúmať vystavené exponáty – vstupné 16, 50 euro (dospelí a deti od 4 rokov)

Hortus Botanicus – Botanická záhrada je v Amsterdame od roku 1638. Nájdete tu rastliny zo všetkých kontinentov – vstupné 9, 50 euro.

Ak sa zaujímate o časy kráľov, rytierov, isto vás bude zaujímať múzeum mučenia – Torture museum – vstupné 7, 50 euro.

Atrakcie

Canal Cruise

Plavba kanálmi Amsterdamu môže byť nezabudnuteľná …hlavne ak sa rozhodnete pre túto atrakciu vo večerných hodinách pri svetle sviečok. Romantickejší večer zažijete asi ťažko.

  • Cena tejto plavby je cca 15 euro a trvá 70 minút.

Artis ZOO

Zoologickú záhradu nájdete v centre Amsterdamu. Je rozdelená do 4- roch hlavných častí: planetárium, botanická záhrada, geologické a zoologické múzeum. Okrem toho môžete tu vidieť aj svet mikroorganizmov – Micropia

Vstupné do ZOO parku

  • Deti nad 10 rokov a dospelí – 21 euro
  • Deti od 3 do 9 rokov – 17, 50 euro

Vstupné do Micropia

  • Deti od 10 rokov a dospelí – 14, 00 euro
  • Deti od 3 do 9 rokov – 12 euro

Vstupné do ZOO aj Micropie

  • Deti od 10 rokov a dospelí – 27, 50 euro
  • Deti od 3 do 9 rokov – 23, 50 euro

Ak sa rozhodnete kúpiť lístky priamo na mieste, pri pokladni zaplatíte o 2 eurá viac.

Otváracie hodiny

November – február – 9:00 – 17:00

Marec – október – 9:00 – 18:00

Leidseplein

Na tomto námestí je rušný nočný život. Množstvo reštaurácií a barov s terasami, pouliční muzikanti, artisti, hltači ohňa,… ktorí sa starajú o zábavu do skorých ranných hodín. Dajte si tu ale pozor na vreckových zlodejov a turistov pod vplyvom alkoholu.

Amsterdam je najliberálnejšie mesto v Európe. Marihuanové koláčiky či aspoň lízanku si môžete pokojne kúpiť v coffeeshopoch. A ak hľadáte uvoľnenú atmosféru, sex na predaj, alebo sexshopy zavítajte do zábavného parku pre dospelých –  Red Light District. Množstvo červených svetiel takmer na každom dome je znamením, že ste na správnom mieste. Na tomto mieste panuje prísny zákaz fotenia – takže zabudnite na selfí .

Jedlo

Holandská kuchyňa nesie znaky francúzskej a nemeckej gastronómie. Nájdete v nej aj stopy po exotike. Každá oblasť má svoje typické jedlo, ktoré je väčšinou sýte a ťažké. Prevládajú v nich zemiaky, zelenina a mäso.

Hutspot – zemiaky, mrkva a cibuľa uvarené do mäkka a popučené. Toto pyré sa podáva s hovädzím mäsom, alebo slaninou.

Bitterbal – smažené guličky z hovädzieho mäsa (mäsové krokety) obalené v strúhanke. Podávali sa s bylinným likérom, teraz k nim dostanete pivo.

Stamppot – popučené varené zemiaky s kyslou kapustou, alebo čakankou. Podávajú sa s pečeným bravčovým mäsom.

Herinci – sleď bez hlavy a chrbtice naložený v slanom náleve s cibuľou. Je sa s chlebom. Toto jedlo dostanete bežne v stánkoch na ulici.

Syry – Holandsko je známe syrmi. Nájdete tu mnoho druhov. Mladé odležané, alebo extra odležané. Mladé syry sú mäkké s jemnou chuťou, tie odležané majú výraznú, až pikantnú chuť, nedajú sa krájať na plátky (sú tvrdé). Do syrov sa pridávajú bylinky, korenia (pŕhľava, horčičné semiačka, rasca, paprika,…). Medzi najznámejšie patrí gouda a edam (eidam).

Pivo – v tejto krajine je približne 700 pivovarov. K turistami najobľúbenejším  patria Amstel, Grolsh a Heineken.

Jenever – bezfarebný až žltkastý holandský gin, ktorý sa vyrába z melasy a borievky.

Reštaurácie.

Restaurant Floreyn – reštaurácia s holandskou a európskou kuchyňou sa nachádza vo štvrti De Pijp. Obedy a večere, príjemné posedenie aj pre rodiny s deťmi, naviac, dostanete tu večeru aj neskoro v noci.

  • Cena jedla od 18 euro do 25 euro.

Otváracie hodiny

  • Utorok až nedeľa od 11:00 do 1:00 (Utorok a streda od 18:00 do 1:00)

De Silveren Spiegel – reštaurácia s holandskou kuchyňou sa nachádza v centre Amsterdamu. Na svoje si tu prídu aj vegetariáni. Dopriať si tu môžete ale len večeru.

  • Cena jedla od 80 euro do 100 euro.

Otváracie hodiny

  • Od pondelku do soboty – od 18:00 do 21: 30. (sobota do 22:00)

Original Stroopwafels – rýchle občerstvenie, v ktorom si môžete dať typické holandské wafle. Dve pečené wafle spojené karamelovým sirupom. Nájdete ho v blízkosti Heineken Experience (múzeum Heineken)

  • Cena jedla od 2 euro do 5 euro.

Otváracie hodiny

  • Pondelok až sobota od 10:30 do 17:00

Upstairs pancakes – už z diaľky vás do tejto reštaurácie priláka vôňa palaciniek. Sladké, slané, s ovocím, alebo slaninou …palacinky od výmyslu sveta si môžete dať práve tu. Reštauráciu nájdete vo štvrti De Wallen (štvrť červených lampiónov).

  • Cena jedla od 6 euro do 12 euro.

Otváracie hodiny

  • Denne od 12:00 do 18:00 (v nedeľu otvorené len do 17:00)

Eatmosfera Ristorante – ak dostanete chuť na pizzu zavítajte na Rembrandtplein. Nájdete tam reštauráciu s talianskou a stredozemnou kuchyňou a výbornou pizzou.

  • Cena jedla od 25 euro do 40 euro.

Otváracie hodiny

  • , ut., str.,  štv., piat. – 17:30 – 22:30 (v piatok otvorené do 23:00)
  • – 12:00 – 15:30 a 18:00 – 23:00.

Lombardo´s – ak sa vám začnú zbiehať slinky na hamburger, alebo jedlá z grilu  vyberte sa do štvrti Grachtengordel. Reštauráciu Lombardos nájdete hneď vedľa Mozart Hotel.

  • Cena jedla od 5 euro do 14 euro.

Otváracie hodiny

  • Denne od 11:00 do 22:00.

Holandsko je krajina farebných tulipánov, veterných mlynov a rozmanitých syrov. Presne to si pod touto krajinou predstaví každý turista. Ponúka toho oveľa viac.  Amsterdam je vyhľadávanou turistickou destináciou nie len pre svoju liberálnosť – dýcha históriou, každá štvrť tohto mesta má svoje zaujímavé miesta, pamiatky a múzeá. Ktorú z nich sa rozhodnete navštíviť a spoznať najbližšie je na vašom rozhodnutí.

Napíšte komentár

Your email address will not be published.