Každé dieťa túži po vlastnej detskej izbe, no niektorým to nie je umožnené najmä preto, lebo majú viac súrodencov. Ak vás v blízkej dobe čaká kompletná rekonštrukcia detských izieb, poradíme si, ako zariadiť deťom detskú izbu tak, aby vyzerala ako z katalógu. Všetko je to o kreativite rodičov a samozrejme aj finančných možnostiach.
Zariaďujte podľa veku
Pri zariaďovaní detských izieb nezabúdajte zariaďovať tak, aby detská izba bola vhodná pre dieťa určitého veku. Malému batoľaťu bude predsa zbytočný stolík na písanie domácich úloh. Vždy si preto dôkladne premyslite, aké vybavenie kúpite. Aj keď nie je na škodu myslieť do budúcnosti, treba myslieť na to, že niektoré veci nie sú v detskej izbe potrebné a budú potrebné až za pár rokov.
Aj výber detských fototapiet prispôsobujte veku dieťaťa. Ideálne, ak si dieťa vyberie detské tapety samo.
„Zónovanie“
Každá detská izba by mala byť rozdelené na tri zóny, na hraciu, spaciu a študijnú. V prípade batoliat, resp. detí do 5 rokov nie je potrebné zariaďovanie študijnej časti. Tieto zóny musia byť navzájom prepojené, no zároveň nesmú narúšať jedna druhú. Spaciu časť sa odporúča umiestňovať čo najďalej od okna a o najďalej od dverí. Hracia časť by mala byť ideálne v svetlej časti izby, ideálne v strede miestnosti, resp. pod oknom.
V strede miestnosti nesmú chýbať detské koberce s rozprávkovými motívmi. Odporúčajú sa skôr krátkovlasé koberce, ktoré sa vám budú jednoduchšie udržiavať.
Úložný priestor na hračky
V detskej izbe nesmie chýbať úložný priestor na hračky. Odporúčame vám kúpu otvorených políc, do ktorých si deti budú môcť vystaviť najobľúbenejšie hračky. Aby však detská izba nebola zahltená množstvom políc, odporúčame vám dať si ušiť, alebo kúpiť v hand made obchodoch látkové vrecia na hračky. Sú prenosné, nezaberajú veľa miesta a dokážu uschovať väčšie množstvo hračiek. Ak sa rozhodnete pre látkové vrecia na hračky, odporúčame dať si našiť iniciály, resp. meno dieťaťa na vrecia.